...

Odrzucenie Spadku

Odrzucenie spadku

Czym jest odrzucenie spadku?

Odrzucenie spadku jest oświadczeniem spadkobiercy, który odrzuca spadek i traktowany jest, jakby nie dożył otwarcia spadku, a więc nie będzie on dziedziczył ani majątku, ani długów spadkodawcy.

Spadek może zostać odrzucony przez spadkobiorcę w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku.

Skutki odrzucenia spadku

Najważniejszym skutkiem odrzucenia spadku jest traktowanie spadkobiercy jak osoby, która nie dożyła otwarcia spadku, z tego powodu nie odziedziczy ona nic po zmarłym, a więc pozbędzie się problemów z ewentualnymi długami, ale straci ewentualny majątek.

Dodatkowo w przypadku, gdy osoba jest traktowana jako ta, która nie dożyła otwarcia spadku, to w jej miejsce mogą wejść jej zstępni, szczególnie należy uważać, aby nie doszło do przyjęcia spadku z długami przez małoletniego.

Przykład:

Piotr W. odrzucił spadek po ojcu, w jego miejsce do dziedziczenia doszedł jego małoletni syn, ponieważ ojciec zapomniał odrzucić spadek w imieniu małoletniego, do przyjęcia spadku doszło z dobrodziejstwem inwentarza, jednak uniknięcie odpowiedzialności jest uciążliwe.

Kto może odrzucić spadek?

Spadek może odrzucić osoba, która została do niego powołana z ustawy lub testamentu. Możesz zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym dziedziczenia ustawowego, w którym dowiesz się, jakie są zasady dziedziczenia z ustawy: Dziedziczenie Ustawowe.

Jak odrzucić spadek?

Aby odrzucić spadek, należy:

 • Złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swego powołania do spadku.
 • Oświadczenie może być złożone przed notariuszem lub w sądzie.

Przykład:

Adam R. zmarł 1 stycznia i pozostawił synów Piotra R. i Łukasza R., Piotr R. dowiedział się o śmierci ojca w dniu 2 stycznia natomiast Łukasz R. tydzień później tj. 8 stycznia, gdyż przebywał za granicą i miał zepsuty telefon. 6-miesięczny termin do odrzucenia spadku będzie biegł dla Piotra R. od dnia 2 stycznia a dla Łukasza R. od dnia 8 stycznia, ponieważ, każdy z nich dowiedział się o tytule swojego powołania w innym terminie.

Termin na odrzucenie spadku

Czas na odrzucenie spadku to 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania.

Przykład:

Adam P. zmarł 1 stycznia i do części spadku powołał swojego przyjaciela w testamencie, a reszta majątku podlega dziedziczeniu ustawowemu. Dzieci zmarłego o jego śmierci, a więc również o swoim tytule do spadku dowiedziały się 1 stycznia i od tego czasu biegnie ich termin do odrzucenia spadku, natomiast przyjaciel zmarłego o jego śmierci również dowiedział się 1 stycznia, ale o testamencie dowiedział się 15 stycznia i to wtedy dowiedział się o swoim tytule do spadku.

Termin do odrzucenia spadku dla dzieci biegnie od dnia 1 stycznia a dla przyjaciela od dnia 15 stycznia, pomimo że wszyscy dowiedzieli się o śmierci spadkobiercy 1 stycznia, to o tytule swojego powołania przyjaciel dowiedział się później.

Powszechnie uważa się, że moment, w którym osoba dowiedziała się o swoim powołaniu do spadku, to chwila, w której powinna ona uzmysłowić sobie, że została do niego powołana np. córka wraz ze śmiercią matki, powinna zdawać sobie sprawę, że jest powołana do dziedziczenia.

Brak świadomości prawnej nie będzie usprawiedliwiać osoby, która będzie powoływać się na fakt, że nie wiedziała, że ustawowo dziedziczy po zmarłym.

Gdzie lepiej odrzucić spadek?

Z praktyki wynika, że szybszym i lepszym sposobem na odrzucenie spadku jest, złożenie oświadczenia u notariusza, będzie to rozwiązanie szybsze, ponadto koszty odrzucenia spadku nie są wysokie.

Koszt odrzucenia spadku?

Podstawowa taksa notarialna za złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku wynosi 50 zł netto, czyli 61,50 zł brutto, ponadto notariusz może pobrać dodatkowe opłaty np. za wypis.

W sądzie za złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku zapłacimy 100,00 zł, w przypadku, gdy nas na to nie stać możemy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów.

Czy warto odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku może być korzystne, gdy:

 • Wartość długów przekroczy wartość spadku.
 • Spadkodawca pozostawił niewykonane zobowiązania (kredyty, niewykonane umowy itd.).
 • Nie jesteśmy pewni, co może zawierać się w spadku, a osoba, po której dziedziczymy, mogła zostawić długi.

Mając na uwagę zmianę przepisów, która skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, należy dobrze zastanowić się, czy warto spadek odrzucić, ponieważ nasza odpowiedzialność będzie ograniczona do aktywów, jakie przejęliśmy po spadkodawcy.

Przykład:

Piotr P. odziedziczył po ojcu mieszkanie warte 200 000,00 zł i działkę wartą 100 000,00 zł do przyjęcia spadku doszło z dobrodziejstwem inwentarza, Piotr sporządził spis inwentarza, w którym wyjawił cały majątek, jak się okazało, ojciec pozostawił kredyt w wysokości 500 000,00 zł. W takim przypadku Piotr będzie odpowiadał tylko do kwoty 300 000,00 zł, a więc wartości majątku, jaki przejął w spadku.

Co z długami po odrzuceniu spadku?

Po odrzuceniu spadku osoba, która go odrzuciła, nie poniesie odpowiedzialności za długi spadkowe, gdyż jest traktowana, tak jakby nie dożyła otwarcia spadku.

Co, jeżeli przegapiliśmy termin odrzucenia spadku?

Przed nowelizacją przepisów z 2015 r. nieodrzucenie spadku mogło nieść za sobą negatywne skutki dla osoby, która spadku nie odrzuci, natomiast już po nowelizacji spadkobiercę, który nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku, traktuję się, jakby przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

W związku z powyższym przy prawidłowym zachowaniu się osoby, która spadek przyjęła, będzie ona odpowiadać za długi, ale wyłącznie do wysokości odziedziczonych aktywów.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Spadek można odrzucić również w imieniu małoletniego, jednak musimy w tym celu uzyskać zgodę sądu, jeżeli chcesz, dowiedzieć się więcej na ten temat to przejdź do naszego artykułu: Wniosek o Odrzucenie Spadku w Imieniu Małoletniego.

Może zainteresować Cię również nasz artykuł: Odrzucenie spadku wzór.

Pytania i odpowiedzi Q&A:

Co zrobić, gdy minie termin odrzucenia spadku?

Aktualnie obowiązujące przepisy powodują, że w przypadku niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, przyjęcie spadku następuje z dobrodziejstwem inwentarza, a więc będziemy odpowiadać wyłącznie do wysokości aktywów.

Dodatkowo należy współpracować z dłużnikami roszczącymi sobie prawo do spadku i nie ukrywać majątku i sporządzić jego wykaz, czyli tzw. wykaz inwentarza.

Jakie dokumenty są potrzebne do odrzucenia spadku?

Do odrzucenia spadku potrzebujemy:
– Akt zgonu lub prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego, lub stwierdzeniu zgonu.
– dowód uiszczenia opłaty od oświadczenia.

Ile czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku?

Na odrzucenie spadku mamy 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o swoim tytule do powołania. Przykładowo spadkobierca ustawowy, czyli np. syn wraz z powzięciem informacji o śmierci ojca dowiaduję się o swoim tytule do powołania, co skutkuje, że bieg rozpoczyna 6 miesięczny termin do odrzucenia spadku po zmarłym ojcu.

Spodobał Ci się nasz artykuł o odrzucenie spadku? Zobacz inne nasze artykuły:

Zachowek Przedawnienie
Umowa Kupna Sprzedaży Samochodu

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami przez formularz:

  Artykuł powstał przy pomocy strony Adwokat Kielce.

  Ostatnio aktualizowano 6 listopada, 2022

  Proszę podziel się linkiem :)

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *