...

Wniosek o Odrzucenie Spadku

W artykule „Wniosek o Odrzucenie Spadku Wzór” znajdziesz, na końcu treści, wzór druku do pobrania w formacie PDF i Docx.

Wniosek o Odrzucenie Spadku Wzór PDF DOCx.

Co to jest oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku jest oświadczeniem spadkobiercy, który w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku, może odrzucić spadek. Wskutek odrzucenia spadku, spadkodawca, który złożył takie oświadczenie, traktowany jest jak osoba, która nie dożyła otwarcia spadku.

Jak odrzucić spadek?

Aby odrzucić spadek, musimy:

  • Złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swego powołania do spadku.
  • Oświadczenie może być złożone przed notariuszem lub w sądzie.

Przykład:

Adam P. zmarł 1 stycznia i pozostawił synów Piotra P. i Łukasza P., Piotr P. dowiedział się o śmierci ojca w dniu 2 stycznia natomiast Łukasz P. tydzień później tj. 8 stycznia, gdyż przebywał za granicą i miał zepsuty telefon. 6 miesięczny termin do odrzucenia spadku będzie biegł dla Piotra P. od dnia 2 stycznia a dla Łukasza P. od dnia 8 stycznia, ponieważ, każdy z nich dowiedział się o tytule swojego powołania w innym terminie.

Kiedy warto odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku może być korzystne, gdy:

  • Spadkodawca pozostawił niewykonane zobowiązania (kredyty, niewykonane umowy itd.).
  • Wartość długów przekroczy wartość spadku.
  • Nie jesteśmy pewni, co może zawierać się w spadku, a osoba, po której dziedziczymy, mogła zostawić długi.

Koszt odrzucenia spadku?

W sądzie za złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku zapłacimy 100,00 zł, w przypadku, gdy nas na to nie stać możemy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów.

Podstawowa taksa notarialna za złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku wynosi 50 zł netto, czyli 61,50 zł brutto, ponadto notariusz może pobrać dodatkowe opłaty np. za wypis.

Co się dzieje z długami po odrzuceniu spadku?

Po odrzuceniu spadku osoba, która go odrzuciła, nie poniesie odpowiedzialności za długi spadkowe, gdyż jest traktowana, tak jakby nie dożyła otwarcia spadku.

Jak napisać wniosek o odrzucenie spadku?

Wniosek należy napisać tak, aby zawierał:
Sąd, do jakiego jest skierowany.
Dane wnioskodawcy i uczestnika.
Datę i miejscowość sporządzenia wniosku.
Oznaczenie pisma, czyli nazwę wniosku.
Żądanie wniosku.
Uzasadnienie.
Niezbędne załączniki

Jakie dokumenty są potrzebne do odrzucenia spadku?

Do odrzucenia spadku potrzebujemy:
– Akt zgonu lub prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego, lub stwierdzeniu zgonu.
– dowód uiszczenia opłaty od oświadczenia.

Gdzie lepiej odrzucić spadek w sądzie czy u notariusza?

Spadek szybciej i prościej jest odrzucić u notariusza, szczególnie ze względu na czas, w jakim załatwimy sprawę, gdyż w sądzie będziemy musieli czekać na termin, a sprawę u notariusza załatwimy znacznie szybciej.

Co, jeżeli przegapiliśmy termin odrzucenia spadku?

Przed nowelizacją przepisów z 2015 r. nieodrzucenie spadku mogło nieść za sobą negatywne skutki dla osoby, która spadku nie odrzuci, natomiast już po nowelizacji spadkobiercę, który nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku, traktuję się, jakby przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

W związku z powyższym przy prawidłowym zachowaniu się osoby, która spadek przyjęła, będzie ona odpowiadać za długi, ale wyłącznie do wysokości odziedziczonych aktywów.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Spadek można odrzucić również w imieniu małoletniego, jednak musimy w tym celu uzyskać zgodę sądu, jeżeli chcesz, dowiedzieć się więcej na ten temat to przejdź do naszego artykułu: Wniosek o Odrzucenie Spadku w Imieniu Małoletniego.

Wniosek o odrzucenie spadku wzór:

Aby złożyć oświadczenie do sądu, najlepiej jest poszukać, czy dany sąd nie udostępnił wzoru takiego oświadczenia, gdyż będziemy pewni, że spełnia on wymagania stawiane przez dany sąd.

Jeżeli dany sąd, nie udostępnił oświadczenia, możesz przy pisaniu oświadczenia posiłkować się naszym wzorem, zamieszczonym poniżej.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku wzór DOCx.

Pobierz: Oświadczenie o Odrzuceniu Spadku DOCx.
Oswiadczenie-o-odrzuceniu-spadku-wzor.docx – 19,87 KB

Plik w formacie docx. pozwoli nam edytować wzór, musimy jednak uważać przy drukowaniu pliku i sprawdzić podgląd wydruku, czy będzie on poprawny.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku wzór PDF

Pobierz: Oświadczenie o Odrzuceniu Spadku PDF
Oswiadczenie-o-odrzuceniu-spadku-wzor.pdf – 108,46 KB

Powyżej zamieszczony format PDF wzoru, gwarantuje, że wydruk nie będzie różnił się od zamieszczonego wzoru, jednakże edycja pliku PDF możliwa jest wyłącznie w specjalnych programach.

Spodobał Ci się nasz artykuł Wniosek o Odrzucenie Spadku? Zobacz inne nasze artykuły:

Dziedziczenie Ustawowe
Data Nabycia Spadku

Artykuł powstał przy pomocy strony Adwokat Kielce.

Ostatnio aktualizowano 18 października, 2022

Proszę podziel się linkiem :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *