...

Odrzucenie Spadku u Notariusza

Odrzucenie spadku u notariusza

Odrzucenie spadku u notariusza co to jest?

Odrzucenie spadku jest oświadczeniem spadkobiercy, który odrzuca spadek i traktowany jest, tak jakby nie dożył otwarcia spadku, a więc nie będzie on dziedziczył ani majątku, ani długów spadkodawcy.

Spadek może zostać odrzucony przez spadkobiorcę w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku.

Co do zasady spadek możemy odrzucić, przyjąć wprost lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

W przypadku przyjęcia spadku wchodzimy w ogół praw i obowiązków spadkodawcy, a więc przejmujemy jego aktywa np. mieszkanie, samochód i pasywa np. długi.

Odrzucenie spadku to nic innego jak „zrezygnowanie ze spadku”, najczęściej korzystamy z niego, gdy chcemy pozbyć się spadku, który może sprawić nam kłopoty, czyli np. gdy spadkodawca zostawił więcej długów, niż posiadał majątku.

Ponadto zdarzają się sytuacje, że dzieci, które wcześniej otrzymały od rodziców jakąś pomoc, rezygnują ze spadku.

Gdzie możesz odrzucić spadek?

Spadek możemy odrzucić u notariusza lub w sądzie.

Termin do odrzucenia spadku

Oświadczenie o odrzuceniu spadku możemy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania.

Przykład:

Marianna P. jako jedynego spadkobiercę pozostawiła swojego syna, który spadek odrzucił 5 miesięcy, po śmierci matki, rok później powiedział o tym siostrze matki i powiedział jej, że matka zostawiła długi.

Siostra zmarłej będzie mogła złożyć oświadczenie, pomimo że od śmierci siostry minął już rok i pięć miesięcy, ponieważ o tytule swojego powołania do spadku dowiedziała się od siostrzeńca dopiero po roku i pięciu miesiącach.

Powszechnie uważa się, że moment, w którym osoba dowiedziała się o swoim powołaniu do spadku, to chwila, w której powinna ona uzmysłowić sobie, że została do niego powołana np. córka wraz ze śmiercią matki, powinna zdawać sobie sprawę, że jest powołana do dziedziczenia.

Brak świadomości prawnej nie będzie usprawiedliwiać osoby, która będzie powoływać się na fakt, że nie wiedziała, że ustawowo dziedziczy po zmarłym.

Aby odrzucić spadek, należy:

 • Złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swego powołania do spadku.
 • Oświadczenie może być złożone przed notariuszem lub w sądzie.

Skutki odrzucenia spadku u notariusza

Głównym skutkiem odrzucenia spadku jest traktowanie spadkobiercy jak osoby, która nie dożyła otwarcia spadku, z tego powodu nie odziedziczy ona nic po zmarłym, a więc pozbędzie się problemów z ewentualnymi długami, ale straci również prawa do majątku spadkodawcy.

Dodatkowo w przypadku, gdy osoba jest traktowana jako ta, która nie dożyła otwarcia spadku, to w jej miejsce mogą wejść jej zstępni, szczególnie należy uważać, aby nie doszło do przyjęcia spadku z długami przez małoletniego.

Przykład:

Piotr W. odrzucił spadek po ojcu, w jego miejsce do dziedziczenia doszedł jego małoletni syn, ponieważ ojciec zapomniał odrzucić spadek w imieniu małoletniego, do przyjęcia spadku doszło z dobrodziejstwem inwentarza, jednak uniknięcie odpowiedzialności wynikających z długów spadkowych jest uciążliwe.

Więcej na temat odrzucenia spadku znajdziesz w artykule: Odrzucenie Spadku.

Skutki upływu terminu do odrzucenia spadku

Po nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego z roku 2015 r. w przypadku przegapienia przez spadkobiercę terminu do odrzucenia spadku dochodzi do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a więc spadkobierca taki odpowiada tylko do wysokości odziedziczonego majątku.

Aby uniknąć obciążenia z własnego majątku, wystarczy, współpracować z wierzycielami spadkobiercy tj. wyjawić składniki spadku i spłacić wierzycieli do wysokości wartości odziedziczonego spadku.

W związku z powyższym przy prawidłowym zachowaniu się osoby, która spadek przyjęła, będzie ona odpowiadać za długi, ale wyłącznie do wysokości odziedziczonych aktywów.

Odrzucenie spadku przez małoletniego u notariusza

Aby odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka, musimy:

 • Uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego.
 • Złożyć oświadczenie w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
 • Oświadczenie może być złożone przed notariuszem lub w sądzie.

Odrzucenie spadku u notariusza koszt

Podstawowa taksa notarialna za złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku wynosi 50 zł netto, czyli 61,50 zł brutto, ponadto notariusz może pobrać dodatkowe opłaty np. za wypis.

W sądzie za złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku zapłacimy 100,00 zł, w przypadku, gdy nas na to nie stać możemy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów.

Odrzucenie spadku u notariusza co dalej?

Gdy odrzucimy spadek, przechodzi on na następne uprawnione do dziedziczenia osoby, dlatego należy powiadomić bliskich, którzy mogą być powołani do spadku w następnej kolejności.

Więcej na temat dziedziczenia ustawowego w artykule: Dziedziczenie Ustawowe.

Co zrobić, gdy minie termin odrzucenia spadku?

Aktualnie obowiązujące przepisy powodują, że w przypadku niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, przyjęcie spadku następuje z dobrodziejstwem inwentarza, a więc będziemy odpowiadać wyłącznie do wysokości aktywów.

Jakie dokumenty są potrzebne do odrzucenia spadku?

Do odrzucenia spadku potrzebujemy:
– Akt zgonu lub prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego, lub stwierdzeniu zgonu.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszego formularza:

  Artykuł powstał przy pomocy strony Adwokat Kielce.

  Ostatnio aktualizowano 8 listopada, 2022

  Proszę podziel się linkiem :)

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *