...

Umowa sprzedaży samochodu – na co zwrócić uwagę? jak poprawnie wypełnić?

Umowa Sprzedaży Samochodu

Zakup pojazdu może być stresujący sam w sobie, dlatego warto wiedzieć, co jest istotne przy sprzedaży samochodu. Umowa kupna to bardzo popularna umowa, ale wiele z nas nie wie, jak dokładnie powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu. Co to jest umowa kupna sprzedaży samochodu? Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu? Co sprawdzić, zanim podpiszesz umowę kupna sprzedaży pojazdu? Co musisz dokonać po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu?

Umowa kupna sprzedaży – czym jest? Co sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna?

Przy zakupie samochodu ważna jest odpowiednia umowa sprzedaży pojazdu. Może ona mieć formę wystawionej faktury vat lub faktury vat marża, jeśli jako konsument kupujesz auto od handlarza, komisu, firmy albo może mieć ona charakter umowy kupna sprzedaży, jeśli pojazd zakupujesz od innej osoby fizycznej, czyli innego konsumenta.

Umowa sprzedaży jest niezwykle ważna np. do ewentualnego dochodzenia późniejszych roszczeń, jeśli coś będzie nie tak. Umowa będzie ci też potrzebna, aby zgłosić nabycie pojazdu lub go przerejestrować.

Umowa kupna sprzedaży należy do czynności cywilnoprawnych. To znaczy, że jeśli w umowie czegoś nie ma, to w sprawach nieuregulowanych, rozstrzygnięcie mają przepisy kodeksu cywilnego. Umowa łączy ze sobą dwie strony, którymi są sprzedawca i nabywca. Sama umowa to rodzaj porozumienia, w którym obecny właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności auta na rzecz kupującego oraz zobowiązuje się do przekazania owego samochodu. Nowy właściciel, czyli kupujący natomiast, zobowiązuje się zapłacić i odebrać auto.

Zanim jednak zawrzesz umowę, warto pamiętać o kilku dobrych praktykach. Jeśli samochód ci się spodoba, dokładanie zapoznaj się ze stanem technicznym pojazdu. Możesz zabrać ze sobą zaufanego mechanika lub udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie oceniony zostanie stan samochodu. Nim dokonasz zakupu, warto także wziąć od sprzedawcy (lub z ogłoszenia) takie dane jak nr vin pojazdu, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji i sprawdzić pojazd w ogólnodostępnej bazie historiapojazdu.gov.pl lub skorzystać z płatnych stron, sprawdzających historię.

Umowa kupna sprzedaży pojazdu – co musi zawierać?

Pamiętaj, że umowa podpisana przez dwie strony to niezwykle ważna rzecz! Ważne jest zawarcie umowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Co jednak dokładnie powinna zawierać w sobie umowa?

Ważne jest określenie strony transakcji (informacja o stronach umowy) – powinna być zawarta informacja o imieniu nazwisku, adresie zameldowania, powinny znaleźć się tu numery pesel stron, a także podpisy oby stron.

Umowa powinna też zawierać oczywiście tytuł i okres zawarcia, a także dane pojazdu. Im jest ich więcej – tym lepiej. Są to: rok produkcji, marka i model, numer rejestracyjny, numer nadwozia, numer silnika, aktualny przebieg. Koniecznie sprawdź także zgodność numeru VIN pojazdu z dokumentami! Ponadto umowa powinna mieć określoną ustaloną cenę zakupu oraz informację o ewentualnych wadach pojazdu.

Co do ceny, pamiętaj, że cena jaką płacisz, musi się znaleźć na umowie! Nigdy nie gódź się na to, aby była ona zaniżona. W przypadku reklamacji i zwrotu, sprzedający zwróci ci bowiem kwotę, widniejącą na umowie, a nie realnie wpłaconą.

Warto też pamiętać o wpisach na umowach tj. oświadczenie kupującego, że zapoznał się ze stanem faktycznym pojazdu. Umowa może zawierać informację w tym zakresie, ale nie wyłącza to praw z rękojmi, którą określają przepisy kodeksu cywilnego.

Dodatkowo, przy zakupie, zwróć uwagę, czy sprzedawca to jedyny właściciel (umowa powinna zawierać podpisy wszystkich współwłaścicielu lub jeśli auto sprzedaje jeden z nich, musi przekazać ci także upoważnienie drugiego współwłaściciela), czy na umowie jest informacja o przeniesieniu praw własności, czy nie ma wyłączenia rękojmi, czy zawarta jest informacja o tym, że samochód nie jest obciążony zastawem.

Pamiętaj, że w sieci znajdziesz wiele wzorów umowy kupna sprzedaży. Możesz np. pobrać wzór umowy kupna sprzedaży samochodu (autoumowa.pl)

Na naszej stronie znajdą Państwo także inne przydatne wzory umów np. umowę użyczenia na stronie https://autoumowa.pl/umowa-uzyczenia-samochodu/

Po umowie sprzedaży musisz wykonać pewne czynności

Gdy już podpiszesz umowę kupna sprzedaży, zwróć uwagę, aby kupujący przekazał ci wszelkie niezbędne dokumenty tj. kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie badania technicznego, polisę oc, podpisaną umowę oraz kopie ewentualnych poprzednich umów kupna.

Jakie formalności czekają cię po zakupie? Warto odwiedzić towarzystwo ubezpieczeniowe, aby zgłosić tam nabycie pojazdu i dokonać rekalkulacji obecnej polisy lub zawrzeć swoje własne ubezpieczenie na samochód. 

Drugą sprawą jest dokonanie zgłoszenia nabycia pojazdu lub jego przerejestrowanie w Wydziale Komunikacji. Masz na to 30 dni od daty zakupu samochodu.

Po trzecie, musisz załatwić formalności w urzędzie skarbowym. Jeśli kupujesz auto od osoby prywatnej, powinieneś opłacić podatek. W tym celu urząd skarbowy powinien dostać od Ciebie formularz PCC-3. Zapłacisz wówczas 2% wartości zakupionego pojazdu (czyli 2% wartości z umowy), o ile pojazd kosztował więcej niż 1000zł. Pamiętaj, że w przypadku zakupu samochodu od handlarza, firmy, komisu, salonu, gdy otrzymujesz od sprzedawcy fakturę VAT lub Vat-marża, opłata podatku ZAZWYCZAJ jest po stronie sprzedawcy, O ILE sama podpisana przez Was umowa nie stanowi inaczej.

Ostatnio aktualizowano 21 marca, 2023

Proszę podziel się linkiem :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *