...

Jak odzyskać potrącony podatek budowlany?

glowne jak odzyskac potracony podatek budowlany

Jak odzyskać potrącony podatek budowlany?

Osoby, które prowadzą w Niemczech działalność gospodarczą oferującą usługi remontowo-budowlane, muszą wiedzieć, że w państwie tym obowiązuje podatek od usług budowlanych, czyli niem. Bauabzugsteuer. Przedsiębiorcy mogą jednak wnioskować o Freistellungsbescheinigung, czyli specjalne zaświadczenie umożliwiające zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy właściciel firmy nie wystąpił ze stosownym wnioskiem do urzędu skarbowego i w efekcie należny podatek budowlany został potrącony? Sprawdź, jak można go odzyskać!

Podatek budowlany w Niemczech – najważniejsze informacje

Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech – jak je uzyskać?

Wspomniany wyżej Bauabzugsteuer to specjalny podatek dla każdej firmy, które świadczy usługi budowlane na terenie Niemiec. W ich zakres wchodzą wszelkie działania związane z remontem, konserwacją, utrzymaniem, przebudową, a także wznoszeniem czy usuwaniem budynku. W praktycznym zastosowaniu niemiecki podatek od usług budowlanych oznacza, że osoba zlecająca usługę budowlaną potrąca 15% kwoty od każdej faktury wystawionej przez firmę realizującą zlecenie. To sprawia, że finalnie na konto przedsiębiorcy trafia jedynie 85% należnego wynagrodzenia.

Dobrą informacją dla właścicieli firm budowlanych jest jednak fakt, że niemiecki urząd skarbowy przewiduje możliwość zwolnienia z opisanego wyżej podatku budowlanego. W celu uzyskania Freistellungsbescheinigung przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek do jednego z tamtejszych urzędów, uprzednio upewniając się, że posiada numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuernummer), który zostaje nadany w trakcie rejestracji firmy i stanowi odpowiednik polskiego numeru NIP.

Co do zasady, o zwolnienie z podatku budowlanego z Niemiec może ubiegać się każde polskie przedsiębiorstwo świadczące usługi remontowo-budowlane za naszą zachodnią granicą. Niemiecki urząd skarbowy przed wydaniem decyzji weryfikuje jednak, czy firma składająca wniosek o Freistellungbescheinigung nie posiada żadnych zaległości podatkowych – ewentualne nieprawidłowości najlepiej wyjaśnić z niemiecki Finanzamtem jeszcze przed złożeniem dokumentów. Zaległości z urzędem skarbowym mogą bowiem znacząco utrudnić lub nawet całkowicie uniemożliwić otrzymanie zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech.

Jak odzyskać potrącony podatek budowlany w Niemczech?

Warto wiedzieć, że nawet w sytuacji, gdy niemiecki urząd zdążył już potrącić należny podatek budowlany, przedsiębiorca może próbować go odzyskać. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek wraz z niezbędnymi protokołami, stanowiącymi poświadczenie, że Bauabzugsteuer rzeczywiście został odprowadzony przez zleceniodawcę. Poszczególni przedsiębiorcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość – procedura zmierzająca do odzyskania potrąconego podatku budowlanego może być dość czasochłonna. Z tego powodu w interesie właścicieli firm budowlanych powinno leżeć dopilnowanie kwestii zwolnienia z podatku w odpowiednim terminie. Warto w tym celu zasięgnąć profesjonalnej pomocy ze strony polsko-niemieckiego biura rachunkowego – dzięki wsparciu ekspertów przedsiębiorca zyskuje pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione terminowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zobacz inne nasze artykuły:

Artykuł partnera

Ostatnio aktualizowano 22 września, 2023

Proszę podziel się linkiem :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *