...

Ile Wynoszą Alimenty

Ile Wynoszą Alimenty

Ile wynoszą alimenty? Takie pytanie zadają sobie najczęściej osoby, które chcą je uzyskać na rzecz dziecka oraz osoby, które otrzymały pozew o alimenty, z artykułu dowiesz się, jak ustalane są alimenty oraz od czego zależy ich wysokość.

Kto i w jakiej części ponosi koszty utrzymania dziecka

Co do zasady rodzice są zobowiązani w równych częściach ponosić koszty utrzymania dziecka, jednakże sąd uwzględnia, który rodzić na co dzień dokłada osobistych starań przy wychowaniu dziecka.

Co składa się na koszt utrzymania dziecka?

Na koszt utrzymania dziecka składa się każdy uzasadniony wydatek związany z dzieckiem.

Przykładowe wydatki:

 • Wyżywienie;
 • Odzież, obuwie i dodatki;
 • Opieka medyczna np. wizyty u lekarza dentysty czy psychologa;
 • Wynajem mieszkania;
 • Opłaty za czynsz, gaz, ogrzewanie, telewizję, internet, śmieci, wodę itd.;
 • Koszt edukacji np. podręczniki, wycieczki przybory itd.;
 • Ubezpieczenia;
 • Koszty dojazdów do szkoły, na zajęcia czy do placówek medycznych;
 • Środki higieny;
 • Inne wydatki na dziecko np. zajęcia pozalekcyjne, wakacje, rozrywkę.

Każdy wydatek, który jest uzasadniony, powinien być zaliczony w poczet kosztów utrzymania dziecka.

Sytuacja majątkowa osoby alimentowanej i osoby zobowiązanej do alimentów

Na wysokość alimentów wpływ ma sytuacja finansowa osoby alimentowanej i jej opiekuna oraz osoby zobowiązanej do alimentowania. W przypadku, gdy osoba zobowiązana do alimentowania znajduję się w ciężkiej sytuacji finansowej, która nie została przez nią wywołana, to sąd weźmie taką okoliczność pod uwagę i stosownie ograniczy alimenty.

Przykład ile wynoszą alimenty:

Adam W. został pozwany o alimenty, gdyż przestał dobrowolnie płacić 1 000,00 zł na syna, powodem zaprzestania płatności jest pogorszenie sytuacji finansowej na skutek przewlekłej choroby. Adam W. przyznał w sądzie, że zgadza się, że kwota 1 000,00 zł alimentów jest zasadna, ale nie jest w stanie ze względu na chorobę opłacać alimentów. Sąd po ustaleniu możliwości finansowych pozwanego uznał, że jest on w stanie płacić po 500,00 zł tytułem alimentów i taką sumę tytułem alimentów zasądził.

W przypadku alimentów im lepsza jest sytuacja zobowiązanego do alimentacji, tym większe prawdopodobieństwo, że sąd zasądzi wyższą kwotę, natomiast zła sytuacja finansowa może wpłynąć na obniżenie alimentów.

Czy każdy wydatek na dziecko jest zasadny?

Każdy wydatek, który jest niezbędny do utrzymania dziecka na akceptowalnym społecznie poziomie, jest zasadny.

Np. Zasadny jest przeciętny koszt wyżywienia dziecka, który pozwala mu się odpowiednio rozwijać, natomiast niezasadny może być koszt dodatkowej diety, która nie została zlecona przez lekarza ani dietetyka, a o jej zastosowaniu zdecydowała matka, bez żadnych logicznych podstaw.

Podobnie jest z wydatkami, zasadne mogą być wydatki na odzież, ubrania, ale nie oznacza to, że te ubrania muszą być ponadprzeciętnie drogie, chyba że jest to uwzględnione czy to chorobą, czy nadprzeciętnymi możliwościami finansowymi rodziców.

Przykład Ile Wynoszą Alimenty:

Gdy ojciec zarabia 30 000,00 zł miesięcznie, to nawet drogi wyjazd na wakacje może być włączony do zasadnych kosztów utrzymania, ze względu na prawo dziecka do życia na stopie podobnej do rodziców.

Jak uzyskać alimenty na dziecko?

Najczęściej, gdy rodzice dziecka to byli małżonkowie, orzeczenie o alimentach znajduje się w wyroku rozwodowym.

W innym przypadku, aby uzyskać alimenty na dziecko, możemy, po pierwsze dobrowolnie wezwać drugiego rodzica do wpłacania alimentów, gdy ten rodzic się zgodzi, możemy albo wierzyć mu na słowo, albo zawrzeć ugodę przed mediatorem, notariuszem lub sądem. Natomiast, gdy drugi rodzic nie wyraża zgody na alimenty lub chce płacić za niską kwotę, należy wystąpić do sądu z pozwem o alimenty.

Ile wynoszą alimenty podsumowanie

Reasumując, nie można oszacować wysokości alimentów bez poznania potrzeb dziecka oraz sytuacji materialnej rodziców, najczęściej spotykany przedział zasądzanych alimentów mieści się w widełkach od 600 do 1 200 zł miesięcznie.

Potrzebujesz pomocy? Chcesz wiedzieć więcej? Skorzystaj z formularza poniżej i zadaj nam pytanie!

  Spodobał Ci się artykuł Ile Wynoszą Alimenty? Zobacz inne nasze artykuły:

  Alimenty na Żonę
  Alimenty na Rodzica
  Alimenty na Dziecko

  Artykuł stworzono przy pomocy: Adwokat Rozwody Kielce

  Ostatnio aktualizowano 13 października, 2022

  Proszę podziel się linkiem :)

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *