...

Ile Kosztuje Rozwód?

Ile kosztuje rozwód

Każdy, kto staje przed decyzją o wszczęciu postępowania rozwodowego, zadaje sobie pytanie, ile kosztuje rozwód? Z naszego artykułu dowiesz się, jakich spodziewać się kosztów w związku z procesem rozwodowym. Na wstępie warto dodać, że koszt rozwodu będzie zależał głównie od nas samych i tego z jakich środków pomocy, jak np. pomoc adwokata, skorzystamy.

Minimalny koszt rozwodu

Podstawowym i koniecznym kosztem rozwodu jest stała opłata od pozwu rozwodowego, która wynosi 600 zł.

Osoba, która nie jest w stanie ponieść obowiązku uiszczenia opłaty sądowej, ze względu na stan swoich finansów, może ubiegać się o zwolnienie od obowiązku uiszczania kosztów sądowych i opłaty sądowej. Ustawodawca tym sposobem umożliwia osobą najuboższym obejście finansowej przeszkody, jaką jest opłata sądowa. Należy mieć na uwadze, że tylko w przypadku, gdy wniosek taki jest uzasadniony trudniejszą niż przeciętną sytuacją finansową wnioskodawcy, to zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Opłatę od pozwu uiszcza się na konto bankowe lub w kasie właściwego sądu okręgowego, numer kota znajdziesz na stronie internetowej właściwego sądu okręgowego.

Pozostałe koszty, jakie przedstawimy, nie są obowiązkowe, ale warto je poznać.

ile kosztuje rozwód ikonografika

Ile kosztuje rozwód z adwokatem?

Najczęściej przy rozwodzie decydujemy się skorzystać z pomocy adwokata, jego wynagrodzenie będzie ustalane indywidualnie, jeżeli mielibyśmy przyjąć średnie widełki, to mieściłby się one w przedziale od 1 500,00 zł do 12 000,00 zł i więcej. Stawkę, za jaką adwokat podejmie się sprawy, należy ustalić na pierwszym spotkaniu lub telefonicznie.

Na stawkę w okolicach 1 500,00 zł możemy liczyć, gdy rozwód jest mało skomplikowany, np. gdy strony nie miały wspólnych małoletnich dzieci i wnoszą o rozwód bez orzekania o winie. W przypadku spraw bardziej skomplikowanych stawka będzie wzrastać i w zależności od poziomu zawiłości stawka będzie odpowiednio wyższa.

Co wpływa na podwyższenie stawki przez adwokata:

– rozwód z orzeczeniem o winie,

– kwestie dotyczące małoletnich dzieci (alimenty, opieka itd.),

– składanie dodatkowych wniosków jak np. wniosek o zabezpieczenie alimentów…,

– wniosek o alimenty,

– zawiłość sprawy, liczba terminów, liczba dowodów,

– spór o zamieszkanie we wspólnym domu.

Czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Naszym zdaniem tak, ponieważ, gdy kładziesz na jednej szali parę tysięcy złotych, a na drugiej swoją sytuację finansową, kontakty z dziećmi, sprawy majątkowe, to koszt ten staje się racjonalny i potrzebny.

Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron?

Rozwód za porozumieniem stron powinien być tańszy od rozwodu z orzeczeniem o winie ze względu na niższe koszty prowadzenia sprawy oraz mniejszą ilość terminów rozprawy, stawki w takim przypadku będą wahały się w przedziale 1 500,00 zł – 6 000,00 zł i więcej, jeżeli sprawa będzie bardziej skomplikowana.

Ile kosztuje rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie będzie droższy od tego, w którym sąd zostanie zwolniony z obowiązku orzekania o winie, gdyż adwokat będzie miał więcej pracy, co powoduje, że stawki w takich sprawach wahają się w przedziale 4 000,00 zł – 12 000,00 zł i więcej.

Ile kosztuje rozwód kościelny?

Odnośnie do kosztów i procedury dotyczącego unieważnienia małżeństwa kościelnego, czyli tzw. rozwodu kościelnego, najlepiej skontaktować się z właściwym Sądem Biskupim lub Sądem Metropolitalnym, gdzie uzyskamy dokładne informacje na temat kosztów i samej procedury unieważnienia małżeństwa.

Wyrok a koszty rozwodu

Podstawowa zasada ponoszenia kosztów procesu znajduje się w art. 98 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, która przerzuca obowiązek ponoszenia kosztów na stronę przegrywającą. W przypadku, gdy tylko częściowo sąd uwzględni żądania stron, to koszty zostaną zniesione wzajemnie bądź rozdzielone stosunkowo. Najczęściej w procesach rozwodowych sąd znosi wzajemnie koszty lub rozdziela je stosunkowo. Warto pamiętać, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd zwróci połowę opłaty, tj. 300 zł.

Ile kosztuje rozwód cywilny podsumowanie

Reasumując to głównie od naszego zachowania podczas procesu rozwodowego, będzie zależała wysokość poniesionych kosztów, jednakże musimy pamiętać, że nie warto, oszczędzać na procesie, który może wywołać skutki na całe życie, dlatego warto, wydać parę tysięcy złotych dla własnego bezpieczeństwa i spokoju.

Dodatkowe koszty może wygenerować postępowanie odwoławcze, czyli tzw. apelacja.

Przypominamy najczęstsze koszty rozwodu to:

 • opłata za wpis sądowy,
 • adwokat,
 • postępowanie zabezpieczające,
 • opinie biegłych,
 • wywiad środowiskowy,
 • opłata za postępowanie zabezpieczające,
 • postępowanie odwoławcze,
 • dojazdy do sądu.

Zobacz inne nasze artykuły:

Rozwód Bez Orzekania o Winie
Pozew o Rozwód z Orzeczeniem o Winie Wzór
Pozew o Rozwód Wzór

Potrzebujesz pomocy? Chcesz wiedzieć więcej? Skorzystaj z formularza poniżej i zadaj nam pytanie!

Formularz kontaktowy:

  Artykuł stworzono przy pomocy: Adwokat Kielce Rozwody.

  Ostatnio aktualizowano 6 października, 2022

  Proszę podziel się linkiem :)

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *